Roeien op de Middellandse Zee

Een verslag van Fred Boelens

Na een aantal jaren alle marathons wel een paar keer gezien te hebben, was ik toe aan een andere uitdaging. Dit vond ik door lid te worden van de DCR (Dutch Coastal Rowing): een vereniging in het bezit van een ‘coastal rowing’-boot, waar de leden gebruik van kunnen maken. Met een aantal leden van deze vereniging kreeg ik de mogelijkheid om een week mee te gaan roeien op de Middellandse Zee.

Met zeven roeiers, twee uit Maastricht (Paulien en Madeliene), twee uit Alphen (Guus en Martina), één uit Den Haag (Esther), één uit Assen (Cecile) en één uit Den Bosch (ikzelf) zijn we zeven dagen gaan roeien op de Middellandse Zee. De meesten zagen elkaar voor het eerst.

Ik had op donderdagavond de boot uit Alphen gehaald en meegenomen naar Den Bosch.
Zaterdag was het om 8 uur verzamelen in Maastricht, waar we met vier roeiers, twee auto’s en de boot vertrokken naar het schiereiland Giens in de buurt van Toulon. Guus was al in Zuid-Frankrijk en twee anderen namen het vliegtuig.

Zondag hebben we de boot te water gelaten bij Gap, zo’n 20 km van camping. Dit was de eerste geschikte boothelling die we konden vinden. Het weer was goed, windkracht 2 à 3. Vanuit Gap zijn we in zuid-oostelijke richting naar Bregancon geroeid (11 km) en vervolgens naar het oosten, naar de camping in Giens (18 km).


Harde wind

Maandagochtend was er te veel wind en konden we pas om 14:00 uur bij windkracht 4 het water op. Het plan was om naar het westen, naar Carcueiranne te roeien. Echter voorbij het zuidelijke punt van het schiereiland Giens was de westenwind te sterk en de golven te hoog. Vervolgens zijn we omgedraaid naar het oosten en zijn in de baai van Bregancon in de luwte gaan roeien. Vandaag zo’n 25 km geroeid.

De voorspellingen voor dinsdag en woensdag waren zo slecht, windkracht 5 à 6, zodat we twee dagen niet konden roeien.
Donderdag was de wind weer gaan liggen en lukte het wel naar Carcueiranne te roeien. Hier ontdekten we een roeivereniging met een flink aantal zeewaardige boten. We hebben een leuke kennismaking gehad met enkele leden van deze roeivereniging. Vandaag zo’n 30 km afgelegd.


Om een eiland roeien
Vrijdag stond de langste tocht rondom het eiland Porquerolles op het programma, een tocht van ongeveer 40 km. We vertrokken met windkracht 1 à 2 vanaf de camping richting het eiland. De zee was zo kalm dat we een gemiddelde snelheid van 11 km hadden bij de oversteek. Vervolgens zijn we met de klok mee om het eiland gaan roeien. We wisten dat de wind zou toenemen in de loop van de middag. De tocht om de oostpunt ging vrij relaxed. Vervolgens naar de zuidpunt begon de wind al stevig toe te nemen en nam onze snelheid af naar 6 à 7 km per. Toen we de zuidpunt passeerden en weer richting het noordwesten gingen brak de hel los. Pal wind tegen, toenemend naar windkracht 4 tot 5 en stevige golven. De snelheid nam af naar 3 km per uur. De boot is bij deze snelheid vrijwel onbestuurbaar en deinst op de golven. De laatste 10 km waren hierdoor gelijk ook de zwaarste. Elke golf kwam vol de boot in. We waren allemaal nat tot op onze onderbroek. Gelukkig was het zeewater met 23 graden aangenaam. We waren blij toen de boot weer veilig op het strand lag bij de camping.

Omweg
Zaterdag zouden we de boot terugroeien naar Gap om hem daar uit het water te halen. De wind was krachtig vanuit het zuidoosten. We konden niet rechtstreeks naar Gap roeien omdat we dan continue de golven aan stuurboord zouden hebben. We kozen ervoor om eerst 18 km recht tegen de golven in naar het zuidoosten te roeien om vervolgens met wind mee 11 km terug naar het noordoosten te roeien in de luwte van de baai van Bregacon.
De 18 km tegen de wind en golven was een ware hel. We zijn 4,5 uur bezig geweest om de 18 km te overbruggen. Vervolgens waren we in 1,5 uur in de haven van Gap.
Zondag is de boot weer vetrokken richting Nederland.

De smaak te pakken
Het was voor ons de eerste ervaring op zee roeien: een ervaring die niemand had willen missen. Het smaakt naar meer. Harlingen-Terschelling/Vlieland, Lauwersoog-Schiermonnikoog en roeien op de Noordzee (Scheveningen-IJmuiden) staan nog op programma.

Deel deze informatie via jouw account met onderstaande knoppen...
Scroll naar boven