Roeien in de film: The Social Network & Westwind

De film The Social Network (USA, 2010) van David Fincher gaat over het ontstaan van Facebook. De aan Harvard studerende gebroeders Tyler en Cameron Winklevoss bedenken dat het leuk zou zijn om via internet contact te hebben met studiegenoten. Ze vragen de computernerd Mark Zuckerberg om hen hierbij te helpen.

Hevig gekwetst als hij door een meisje wordt afgewezen, zet hij in een paar uur inderhaast een netwerk op om haar publiekelijk aan de schandpaal te nagelen. De geboorte van Facebook komt dus niet zozeer uit sociale motieven voort! Maar het netwerk blijkt snel een succes.

De Winklevossen zijn woedend en doen bij de rector van de universiteit hun beklag. Als roeiers zijn zij dit soort onsportieve gedrag niet gewend. In een mooie, vertraagde roeiscene zien we hen samen trainen.

oxford_1609484c

Zuckerberg wijkt uit naar Californie om Facebook verder commercieel uit te bouwen. Zijn studentikoze streek zal hem echter nog jaren juridisch achtervolgen. De bedrogen broers spannen een rechtszaak aan: hij heeft hun idee gestolen, beweren ze. In 2008 wordt een ruime financiele schikking getroffen. Maar dit laat de film allemaal niet meer zien.

Een extra pijnlijk aspect aan de hele geschiedenis is dat Tyler en Cameron voor het oog van de wereld een tweede verlies leden toen zij in 2010 in de Oxfordboot deelnamen aan de Boat Race, die dat jaar werd gewonnen door Cambridge.

Westwind

De film Westwind (Dld/Hon, 2011) van regisseur Robert Thalheim is minder bekend, maar bevat wel meer roeiscenes dan The Social Network.

De zeventienjarige tweelingzussen Doreen en Isabel reizen in 1988, een jaar voor de val van de Berlijnse Muur, vanuit de DDR naar een zomerkamp aan een meer in Hongarije. De bedoeling is dat zij aldaar onder leiding van een coach werken aan hun roeitechniek. We zien ze samen in tal van scenes in een fraaie (antiek ogende) houten twee boordroeien.
De ontmoeting met twee knappe toeristen uit West-Duitsland gooit echter flink roet in het sportieve eten. Tussen Doreen en Arne uit Hamburg klikt het meteen. De zusjes kunnen de jongens alleen ontmoeten door via een gat in het hek het zomerkamp te ontvluchten.Hun training lijdt onder de uitstapjes, tot woede van hun coach.

De film is wat braafjes, maar het gegeven ontroert, met name aan het eind wanneer Doreen in de achterbak van de auto van de jongens de grens naar Oostenrijk wordt overgesmokkeld. Haar zus blijft – uit eigen keuze of uit angst? – in Hongarije achter.

Jullie cultureel redacteur, Greet Kuipers

Deel deze informatie via jouw account met onderstaande knoppen...
Scroll naar boven