Afgelopen najaar kwam ik in contact met Kai Fisher van RV Rijnland die samen met zijn oude roeimaatjes uit Oldenburg een roeitocht over de Waddenzee aan het plannen waren. Hierdoor kreeg ik de gelegenheid om begin augustus een week te roeien over de Wadden.

De Medusa
Zaterdag 7 augustus gingen we met 14 roeiers (10 Duitse en 4 Nederlandse roeiers) in Makkum aan boord van het zeilschip de Medusa (www.medusa-sailing.nl). Dit zeilschip zou ons een week begeleiden en diende gelijk als hotel om te slapen en te eten.
Gebroken riem
Op zondag vertrokken we met het zeilschip naar Harlingen waar we de 3 zeewaardige roeiboten in het water zouden leggen. Het betrof 2 gestuurde 4-en en een ongestuurde 2. Vanwege de te harde wind (windkracht 5) hebben we zondagmiddag nog geprobeerd om een stuk langs de kust te roeien, maar na een uur ploeteren en een gebroken riem hebben we de tocht gestaakt.
Binnendijkse tocht
Omdat op maandag nog steeds de wind te hard was (windkracht 5 tot 6) om veilig het Wad op te gaan hebben we een tocht binnendijks gemaakt.
Van Harlingen naar Franeker, vervolgens richting Bolsward en weer terug naar Harlingen.

Eindelijk het Wad op
Dinsdag konden we eindelijk het Wad op. We zijn over het Wad richting Ameland geroeid om na zo’n 30 km de boten bij laag water op het Wad droog te laten vallen. De rest van de middag konden we wandelen over het wad, zeehonden spotten en genieten van de zon. De nacht brachten we door op het wad op de Medusa.
Vlieland en de Noordzee
De volgende dag zijn we naar Vlieland geroeid waar we de roeiboten op het strand hebben gelegd en het zeilschip afgemeerd in de haven. Het plan was om donderdag richting Texel te roeien. Echter de weersvoorspelling was zo gunstig (vrijwel geen wind) dat we besloten tussen Vlieland en Terschelling de Noordzee op te roeien en vervolgens via de noordkant van Vlieland een stuk naar het westen te roeien. Ongeveer halverwege Vlieland hebben we een pauze gemaakt op het strand om vervolgens weer dezelfde route terug te roeien naar de haven van Vlieland.
Laatste roeidag
Vrijdag, onze laatste roeidag op de Wadden, stond de terugtocht Vlieland naar Harlingen op het programma. Voor vrijdag was de voorspelling bij vertrek om 9:00 uur uit Vlieland windkracht 4 wat rond 13:00 uur bij Harlingen zou toenemen tot windkracht 5. Omdat we ervan uitgingen voor 13:00 uur in Harlingen te zijn hadden we besloten om de tocht wel door te laten gaan. Dat hebben we geweten. Bij vertrek om 9:00 uur uit Vlieland wenste ik de ongestuurde 2 nog veel succes. Zij liever dan ik met deze wind in een ongestuurde boot dacht ik.

Fantastische tocht
De eerste helft van de tocht verliep zeer voorspoedig, al was de continue zijwind vanuit het westen geen pretje. De wind nam echter eerder toe dan verwacht en gezien de witte golven bekroop mij al het gevoel dat we windkracht 5 eerder hadden bereikt dan verwacht. De ongestuurde 2 wilde de tocht halverwege staken en probeerde aan te leggen aan het zeilschip om met het zeilschip veilig naar Harlingen te komen. Echter aanleggen lukte niet waardoor ze alsnog de tocht naar Harlingen moesten afmaken. Onze boot heeft Harlingen probleemloos bereikt.
Het was wel hard werken, golven van 1,5 tot 2 meter, maar voor mij was het een fantastische tocht. We zagen al wel dat de andere 2 boten achter bleven en pas veel later dan wij Harlingen bereikten. De roeiers in de ongestuurde 2 zeiden dit nooit weer, we voelde ons net een wasmachine en de andere gestuurde 4 had ook de nodige uitdagingen gehad. Regelmatig kwamen roeiers door de golven naast hun bankje terecht en was de boot vaak onbestuurbaar. De schipper van de Medusa vertelde achteraf dat het ruim windkracht 5 was met uitschieters naar 6.
Geslaagde roeiweek
Gelukkig heeft iedereen de haven van Harlingen veilig bereikt, maar achteraf gezien hadden we niet moeten gaan roeien die dag. Wat voor onze boot een zware maar spectaculaire roeidag was geweest waar iedereen van heeft genoten, was voor de andere 2 boten de laatste dag allesbehalve een prettige tocht. Los van deze laatste dag kijken we allemaal terug op een geslaagde roeiweek op de Wadden. Niet alleen hebben we genoten van het roeien maar ook van de tijd die we hebben doorgebracht op de Wadden met het zeilschip de Medusa. Zeker voor herhaling vatbaar!

Fred Boelens